Targi AGROTECH Kielce – na dobry początek rolniczej wiosny

Jan Kokot, 18 marca 2016

W dniu 18 marca 2016r. uczniowie ZSP Nr 2 w Kępnie wzięli udział w wycieczce dydaktycznej na AGROTECH Kielce. W wycieczce wzięło udział 48 uczniów z klas: I TC, II TB oraz III TA (technik agrobiznesu i technik rolnik). Opiekunami uczniów byli: Ewa Brajer, Romana Grycman, Jan Kokot i Jacek Samulski.

XXII Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH Kielce – największe polskie targi rolnicze w halach to obowiązkowy punkt w kalendarzu wielu rolników i ulubione miejsce spotkań, poznawania nowości branży. Ponad 700 firm prezentujących nowoczesny sprzęt podczas targów na pewno zadowoliło każdego zwiedzającego z naszej szkoły, zarówno dziewczęta z technikum agrobiznesu, jak i chłopców. Zakres branżowy targów to: nowoczesne ciągniki, maszyny, narzędzia i urządzenia do produkcji zwierzęcej i roślinnej, jak również nasiona, środki ochrony roślin, nawozy, pasze i dodatki paszowe oraz budownictwo inwentarskie. Program imprezy uzupełniają konferencje, warsztaty, ale także seminaria tematyczne. Na ulubionych targach polskich rolników wystawiają się wiodące firmy z branży, między innymi: Case, Claas, Krukowiak, Expom, Yara Poland, New Holland, Ursus, Zetor i wiele innych. AGROTECH, jako największe targi halowe w Polsce są doskonałą okazją do podsumowania oraz przedstawienia dalszych kierunków rozwoju całej branży techniki rolniczej. Kielecki AGROTECH wyrósł przez lata na targowego lidera branży rolniczej. Widać, że organizatorzy starają się, by targi były atrakcyjne dla zwiedzających i to przekłada się na rekordową liczbę osób, które są zainteresowane najnowocześniejszym sprzętem i konkretnymi rozmowami z ich producentami lub dostawcami. Na tegorocznych targach były konferencje, prezentacje na stoiskach wielu firm, szkolenia dla rolników, ale przede wszystkim - to, co wszyscy chcą oglądać, czyli lśniący, naszpikowany nowinkami technicznymi sprzęt rolniczy. Było też sporo premier. Firma URSUS zaprezentowała 150-konny ciągnik C-3150V POWER, zabudowany na pierwszej polskiej transmisji o nazwie VIGUS w całości wykonanej w lubelskich zakładach Ursusa. URSUS C-3150V POWER posiada zsynchronizowaną skrzynię biegów 32x32 z systemami powershift (gwarantuje płynną obsługę oraz optymalne wykorzystanie mocy) oraz powershuttle (umożliwia szybką zmianę kierunku jazdy bez użycia sprzęgła). Model ciągnika C-3150V POWER z transmisją VIGUS jest napędzany czterocylindrowym silnikiem Deutz Euro IV, o mocy nominalnej 150 KM i maksymalnym momencie obrotowym 661 Nm, osiąganym przy 1400 obr/min. W modelu zastosowano mokre sprzęgło wielopłytkowe, a maksymalna prędkość jazdy osiągana przez ciągnik to 50 km/h. Maksymalny udźwig tylnego TUZ ciągnika Ursus C-3150V POWER wynosi 7000 kg. Na niebiesko-żółtym stoisku New Holland zobaczyliśmy premierowe maszyny, między innymi: nową serię ciągników T7 HD wyposażoną w silnik spełniający normy emisji spalin Tier 4B, a także serię T8 o najdłuższym rozstawie osi w swojej klasie. Podczas targów AGROTECH nie zabrakło również flagowych modeli żółtych kombajnów o średniej mocy. Premierą była również sieczkarnia samojezdna FR Forage Cruiser, zapewniająca niezmiennie wysoką jakość rozdrabniania oraz wiodącą w branży efektywność zbioru plonów. Firma Krukowiak przywiozła do Kielc swoje najlepsze produkty z oferty, między innymi: opryskiwacz do kukurydzy Notos - prezentowany na ubiegłorocznym Agrotechu jeszcze jako prototyp. A to tylko niewielka część wystawy AGROTECH 2016. Każdy uczestnik naszej wycieczki mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego i interesującego.