AKTUALNOŚCi

Do końca roku szkolnego

12 dni

Wywiadówka za:

wkrótce dni

SPEKTAKLE PROFILAKTYCZNE

WYDARZENIA

 

 

Dorota Tokarek, 12 października 2016

W minioną środę młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kępnie obejrzała dwa spektakle profilaktyczne, przygotowane przez Krakowskie Centrum Profilaktyki w Chorzowie. Grupa teatralna zaproponowała uczniom technikum przedstawienie pt. „Powiew wiatru”, a młodzieży zasadniczej szkoły zawodowej „Granicę”.

Pierwszy ze spektakli dotyka relacji międzyludzkich oraz kładzie nacisk na wartość życia. Główni bohaterowie, Diana i Oskar, pochodzą z różnych domów, poznają się w szkole. Ona jest w mieście nowa, on powtarza klasę. Początkowo oboje są sceptycznie do siebie nastawieni, ale wszystko zmienia się w momencie, kiedy on staje w jej obronie. Spektakl kończy się ...zaskakująco.

Drugie przedstawienie natomiast poruszało tematykę procesu uzależniania się od alkoholu i jego wpływu na życie prywatne (przede wszystkim rodzinne) i zawodowe człowieka, a także problemów spowodowanych przez jego nadmierne spożywanie oraz skutków choroby alkoholowej. Sztuka była bogatą w szybkie zwroty akcji i sceny pantomimiczne opowieścią o życiu pełnego ambicji i miłości do matki, dobrze zapowiadającego się inżyniera Adama. Główny bohater, początkowo stroniący od alkoholu, z czasem zaczyna coraz częściej z niego korzystać i nawet nie wie, kiedy zostaje wciągnięty w wir choroby alkoholowej. Uzależnienie to całkowicie niszczy jego życie zarówno zawodowe jak i rodzinne, raniąc przy tym otaczających go ludzi.

Program miał na celu uświadomienie młodzieży i dorosłym istnienia cienkiej i najczęściej niezauważalnej granicy, która jest początkiem choroby alkoholowej człowieka, promowanie postawy asertywnej wśród odbiorców, a także przedstawienie choroby alkoholowej, jako częstego powodu kłamstw, degradacji rodziny oraz problemów na tle zawodowym.

Program profilaktyczny ufundowała Rada Rodziców przy ZSP Nr 2 w Kępnie.