Wycieczka na XXVIII Krajową Wystawę Zwierząt Hodowlanych

Jan Kokot, 5 maja 2017

W dniu 5 maja 2017r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kępnie wzięli udział w wycieczce dydaktycznej na Krajową Wystawę Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu. Wystawa odbyła się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, które stały się miejscem wystawy najlepszych zwierząt hodowlanych w kraju.

Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych to największe wydarzenie hodowlane w Polsce. Na wystawie wszyscy zwiedzający, w tym również uczniowie z klasy I TA i II TC kształcący się w zawodzie technik agrobiznesu oraz 3e w zawodzie rolnik, mogli zapoznać się z bezpośrednią oceną zwierząt poszczególnych gatunków. Podczas imprezy przyznawane były także czempionaty i wiceczempionaty w różnych kategoriach.

KWZH była również miejscem prezentacji nowości, maszyn i urządzeń niezbędnych do hodowli. Zwiedzający mogli również zapoznać się z nowościami z zakresu wyposażenia budynków inwentarskich, w tym m. in. łóżko wodne dla krów. Na wystawie każdy znalazł coś dla siebie, gdyż lista zwierząt obejmowała takie gatunki jak: bydło mleczne, bydło mięsne, konie, trzoda chlewna, owce, kozy, rasy rodzime, drób, zwierzęta futerkowe, pszczoły, ryby słodkowodne i inne.

Na tegorocznej wystawie swoje zwierzęta zaprezentowało 206 hodowców. Wystawiono 149 szt. bydła mlecznego, 63 szt. bydła mięsnego, 57 koni, 12 kucy szetlandzkich, 107 owiec, 3 kozy, 257 królików, 99 szynszyli oraz 31 stadek drobiu. Na Wystawie pojawiły się również bardzo lubiane przez publiczność alpaki i żubronie, czyli krzyżówka bydła domowego z żubrem. Organizatorami XXVIII edycji Krajowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych były Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt, Międzynarodowe Targi Poznańskie i Związki Hodowców Zwierząt. Następna wystawa odbędzie się za dwa lata.

Opiekunami uczniów na wycieczce byli Jan Kokot i Jacek Samulski, nauczyciele ZSP Nr 2 w Kępnie.