II Regionalny Turniej Młodego Mechanizatora

Jan Kokot, 25 maja 2017

W dniu 25 maja 2017r. w Zespole Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku odbyła się druga edycja Regionalnego Turnieju Młodego Mechanizatora dla uczniów kierunków rolniczych szkół ponadgimnazjalnych z terenu południowej Wielkopolski.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kępnie reprezentowało trzech uczniów: Monika Wojciechowska z kl. III TB Eryk Głowik z kl. II TC i Błażej Wrzalski z kl. II TC.

Uczniów do Turnieju przygotowywał Jacek Samulski, nauczyciel ZSP Nr 2 w Kępnie. Jak się okazało Monika Wojciechowska była jedyną uczestniczką w tej typowo męskiej rywalizacji, której tematyka odpowiadała zwłaszcza uczniom uczącym się w zawodzie technika mechanizacji rolnictwa i agrotroniki.

Pierwszym etapem Turnieju był test wielokrotnego wyboru, w którym Monika zajęła doskonałe IV miejsce. Następnie odbyła się część praktyczna składająca się z siedmiu elementów:

• Jazda sprawnościowa ciągnikiem Zetor 5320 z piłką na talerzu Stewarta.
  • Rozpoznawanie środków smarnych.
  • Rozpoznawanie rodzajów ogumienia ciągników i pojazdów rolniczych.
  • Obsługa techniczna ciągnika rolniczego Ursus C-330.
  • Obsługa techniczna opryskiwacza – m.in. wymiana dyszy i kalibracja.
  • Udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej.
  • Wykonywanie zadań z zakresu ochrony przeciwpożarowej w gospodarstwie.

W wyniku zaciętej rywalizacji Monika Wojciechowska zajęła łącznie X miejsce i otrzymała nagrodę specjalną dla jedynej dziewczyny biorącej udział w II Regionalnym Turnieju Młodego Mechanizatora. Moniko! – duże uznanie za odwagę i udział w rywalizacji zdominowanej przez chłopców.

Opiekunem uczniów na Turnieju był Jan Kokot, nauczyciel ZSP Nr 2 w Kępnie.