Wycieczka dydaktyczna na Polagra Premiery 2018

Jan Kokot, 18 stycznia 2018

W dniu 18 stycznia 2018 roku grupa uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kępnie uczących się zawodów rolniczych: technik agrobiznesu i rolnik z klasy I TB, II TA, III TC i 3e wzięła udział w wycieczce dydaktycznej na się siódmą już edycję Targów POLAGRA-PREMIERY w Poznaniu. Targi POLAGRA-PREMIERY dedykowane są m.in. właścicielom gospodarstw rolnych, przedstawicielom handlu, a także uczniom kierunków rolniczych. Podczas wycieczki mieliśmy okazję zapoznać się z innowacyjnymi rozwiązaniami i hitami sprzedażowymi na nowy sezon, które po raz pierwszy w naszym kraju zostały pokazane właśnie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Podczas siódmej edycji Międzynarodowych Targów Rolniczych POLAGRA-PREMIERY w jednym miejscu i czasie można było porównać ofertę z zakresu m.in.: maszyn i urządzeń rolniczych wykorzystywanych do transportu, uprawy gleby, nawożenia, ochrony i pielęgnacji roślin, siewu, sadzenia, zbioru płodów rolnych i narzędzi ręcznych. Wśród wystawców nie zabrakło firm mających w swojej ofercie nasiona, środki ochrony roślin, czy nawozy. Swoje portfolio prezentowali również przedstawiciele, którzy oferują asortyment z zakresu budownictwa wiejskiego, wyposażenia stanowisk dla zwierząt, sprzętu zootechnicznego, weterynaryjnego oraz aparatury kontrolno-pomiarowej. Właściciele gospodarstw, pasjonaci, hodowcy czy osoby spragnione nowinek technologicznych mogły zapoznać się również z artykułami z kategorii bezpieczeństwa i higieny pracy, a także prasą branżową czy ofertą związków oraz stowarzyszeń.

Pierwszego dnia Targów w godz. 12.00-13.00 w Alei Lipowej odbyło się uroczyste otwarcia Targów POLAGRA-PREMIERY, połączone z galą wręczenia nagród: Złotych Medali Międzynarodowych Targów Poznańskich i nagród Acanthus Aureus. Podczas targów 18 stycznia uczniowie mogli wziąć udział m. in. w konferencjach, wykładach i szkoleniach np.:

• bioenergia w rolnictwie elementem gospodarki obiegu zamkniętego z debatą „Gospodarka obiegu zamkniętego: szansą dla rolnictwa?”,
  • Jak zwiększyć efektywność przedsiębiorstwa realizowaną przez zespół wdrożeniowców firmy 4 Results, w pięciu różnych panelach:
    • Jak skrócić wszystkie czasy realizacji w biurze i na produkcji - wstęp do metody Quick Response Manufacturing (QRM);
    • QRM case studies - rewolucja krótkich czasów realizacji, czyli jak z 8 tygodni zejść do 3 tygodni i jednocześnie zwiększyć przychody o 20%;
    • TPM - japońska strategia zarządzania parkiem maszynowym w realiach polskich firm; case study - poprawa efektywności linii produkcyjnych przy wykorzystaniu narzędzi TPM;
    • Trening Wiedza Instruktaż (TWI) - czyli jak szybko i sprawnie wdrożyć nowych pracowników przy olbrzymiej rotacji na dzisiejszym rynku pracy;
    • Strategia jest dla Amatorów, Egzekucja (wdrożenie) dla Profesjonalistów, czyż nie? - czyli jak Sprzedaż współgra z Produkcją.
  • Błędy krytyczne – tak sprzedaż traci zysk,
  • Strefa precyzyjnego rolnictwa. Idea strefy polega na przybliżeniu odwiedzającym praktycznych rozwiązań z zakresu nowych technologii.

Zimowa pora to zmienna pogoda o czym mogliśmy się przekonać wychodząc z terenu Targów i wracając do domu – patrz zdjęcia zbiorowe. Poznań żegnał nas śnieżycą i silnym wiatrem powodującym zamiecie i utrudnienia w podróży. Opiekunami uczniów byli nauczyciele ZSP Nr 2 w Kępnie: Daria Brajer-Działak, Ewa Brajer i Jan Kokot.