Finał XXIV edycji regionalnego Konkursu Wiedzy z Zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Rolnictwie

Jan Kokot, 18 kwietnia 2018

18 kwietnia 2018r. w Zespole Szkół Nr 2 w Ostrzeszowie odbył się finał XXIV edycji regionalnego Konkursu Wiedzy z Zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Rolnictwie dla uczniów kierunków rolniczych szkół ponadgimnazjalnych z terenu południowej Wielkopolski. Naszą szkołę reprezentowało trzech uczniów z klasy I TB uczących się w zawodzie technik agrobiznesu: Alicja Jakubczak, Jakub Kabot i Michał Klimecki, których przygotowywał Jan Kokot nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZSP Nr 2 w Kępnie.

Rywalizacja zdominowana była przez męską część społeczności szkolnej, wśród adeptów znajomości zagadnień z zakresu BHP w rolnictwie znalazła się tylko jedna dziewczyna, właśnie uczennica ZSP Nr 2 w Kępnie. Konkurs składał się z dwóch części – pisemnej w formie testu i praktycznej, podczas której trzyosobowe drużyny wykonywały osiem zadań wymagających znajomości zasad obsługi maszyn i narzędzi stosowanych w rolnictwie. Po części testowej, do ścisłego sześcioosobowego finału, złożonego głównie z uczniów klas III I IV-tych zakwalifikowała się reprezentantka naszej szkoły Alicja Jakubczak, uczennica pierwszej klasy technikum ZSP Nr 2 w Kępnie.

W części praktycznej, na czterech stanowiskach z zestawami maszyn rolniczych trzeba było wyłonić nieprawidłowości i usterki odnoszące się do znajdującego się tam sprzętu rolniczego: przyczepy rolniczej, ładowarki teleskopowej, ciągnika rolniczego i kosiarki rotacyjnej zagregatowanej z ciągnikiem rolniczym. Na kolejnych czterech stanowiskach w pracowniach Zespołu Szkół Nr 2 w Ostrzeszowie należało wykonać zadania dotyczące m. in: przygotowania drabiny rozstawnej do pracy, doboru środków ochrony indywidualnej przy użyciu środków ochrony roślin oraz przygotowania narzędzi wykorzystywanych w pracy w obejściu gospodarstwa z zastosowaniem właściwych środków ochrony i wyposażenia.

W ścisłym finale, po serii pięciu pytań Alicja Jakubczak z klasy I TB zajęła szóste miejsce. Gratulujemy uzyskanego wyniku, który jest doskonałą prognozą na przyszłość. Alicja może startować w tym konkursie jeszcze w klasie II, III i IV, a doświadczenie zdobyte już teraz będzie na pewno procentowało w przyszłości.