100 LAT NIEPODLEGŁEJ

Dorota Tokarek, 9 listopada 2018

9 listopada punktualnie o godzinie 11:11 w Centrum Kształcenia Ustawicznego zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”. Cały hymn państwowy został odśpiewany przez dyrekcję, nauczycieli, pracowników szkoły i społeczność uczniowską dla upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych polskich świąt państwowych. To właśnie 11 listopada 1918 roku o godzinie 11:11 w Compieqne pod Paryżem Niemcy podpisali bezwarunkową kapitulację. Tego samego dnia w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu, jako Tymczasowemu Naczelnikowi Państwa.

Dzień 11 listopada 1918 roku jest bardzo ważny dla naszego kraju, ponieważ po 123 latach zaborów Polska odzyskała suwerenność. Przez cały rok 2018 nasi rodacy podejmowali różne działania, by w szczególny sposób uczcić 100 lat Niepodległej Polski. Jedną z wielu form obchodów było włączenie się naszej szkoły do ogólnopolskiego odśpiewania hymnu narodowego. Ponadto prowadzony był cykl audycji pod tytułem „100 postaci na stulecie niepodległości”. Szkoła zaangażowała się również w projekt „100 pozdrowień na stulecie”, który polegał na wysyłaniu pozdrowień do 100 szkół w całej Polsce.

6 listopada na XX Powiatowym Festiwalu Teatralnym, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Wesele Stanisława Wyspiańskiego – dramat, który miał obudzić ducha w narodzie” młodzież naszej szkoły zajęła II miejsce, a uczennicę Karolinę Trepner okrzyknięto najlepszą aktorką. Na zakończenie obchodów stulecia niepodległości zebrani obejrzeli nagrodzony fragment dramatu Wyspiańskiego „Wesele”.