Z wizytą w FCA w Tychach

Maciej Wieczorek, 11 grudnia 2018

Uczniowie ZSP Nr 2 w Kępnie z klas: technik pojazdów samochodowych oraz mechanik samochodowy, wzięli udział w wycieczce dydaktycznej do Fiat Chrysler Automobiles w Tychach.

Celem wycieczki było poszerzenie zainteresowań z branży motoryzacyjnej, integracja zespołu uczniowskiego i nauka procesu produkcji samochodów w bardzo ciekawym wydaniu i miejscu.

Fiat Chrysler Automobiles (FCA), to globalna grupa motoryzacyjna zajmująca się na całym świecie projektowaniem, inżynierią, produkcją, dystrybucją i sprzedażą samochodów, komponentów oraz systemów produkcji. W jej skład wchodzą takie marki, jak: Fiat, Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Dodge, Jeep, Lancia, Ram, Maserati oraz Mopar zajmująca się sprzedażą części zamiennych i serwisowaniem pojazdów.

W 2017 roku w Zakładzie Tychy wyprodukowano: Fiatów500 – 175 886 szt., Abartów500 –17 847 szt. i Lancii Ypsilon – 57 760 szt. eksportowanych na rynki 67 krajów świata, w tym do Włoch, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, a także do dalekiej Japonii i Australii. Zakład FCA Tychy jest jednym z największych zakładów produkcyjnych w Europie. Z jego linii montażowych co 46 sekund zjeżdża jeden samochód. W zakładzie pracuje obecnie ok. 2808 osób, a dodatkowo na jego terenie znajduje się 56 firm świadczących usługi na rzecz fabryki, zatrudniających kilka tysięcy osób. To prawdziwe miasteczko przemysłowe (57 hektarów pod dachem).

Opiekunkami byli: Piotr Szyszka, Maciej Wieczorek oraz Jacek Ślak.