VI MIĘDZYSZKOLNA CORRIDA ORTOGRAFICZNA

Dorota Tokarek, 11 stycznia 2019

"Supernagroda, czyli niby-wygrana w totka ”- tak brzmiał tytuł dyktanda VI Międzyszkolnej Corridy Ortograficznej o tytuł „Mistrza ortografii”, zorganizowanej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kępnie w dniu 11 stycznia 2019r.

Organizatorami konkursu byli - wicedyrektor Barbara Mędel oraz polonistki ZSP Nr 2: Aleksandra Klimecka, Barbara Noculak, Dorota Tokarek, a także Jarosław Dominik. Dziewięcioro uczestników konkursu zmagało się z trudnym tekstem dyktanda, który czytała Aleksandra Klimecka. „Nagle, jak za skinieniem czarodziejskiej różdżki, rozmarzona trzpiotka przeniosła się w pół realistyczną, quasi-fantastyczną przestrzeń. Wokół, aż po horyzont, wiły się przepiękne, niby-orientalne ogrody, a w nich tysiące różnokolorowych kwiatów: perłowoszare azalie, żółto-czerwone przylaszczki, bladoróżowe goździki, których rabatki tworzyły barwne esy-floresy na tle jasnej zieleni traw i rosnących gdzieniegdzie ciemnozielonych krzewów”, „Okazało się, że nasza niby-odkrywczyni znów pogrążyła się w marzeniach zamiast pomóc rodzicielce przy mereżce bądź richelieu” - to tylko niektóre ze zdań, stanowiące wielkie wyzwanie dla piszących.

Jury w składzie: Marek Froń, Violetta Piasecka, Barbara Noculak, Aleksandra Klimecka i Dorota Tokarek po dokładnym sprawdzeniu prac konkursowych wyłoniło zwycięzców. I miejsce i tytuł „Mistrza ortografii” oraz „Złotą Muletę” zdobył Jan Panek z ZSP Nr 1 (nauczyciel przygotowujący E. Kowalczyk-Pruchnicka), II miejsce uzyskał Michał Borwik z LO Nr 1 (nauczyciel przygotowujący B. Kaźmierczak), III miejsce przyznano Michałowi Gruszce również z LO Nr 1 (nauczyciel przygotowujący K. Zalesińska).

Zarówno laureaci corridy, jak i pozostali uczestnicy ortograficznych zmagań: Klaudia Górecka (LO Nr 1), Jakub Jankowski (ZSP Nr 2), Sandra Wróbel (ZSP Nr 2), Hanna Biegańska (ZSP Nr 1), Damian Baliga (ZSP Nr 1) i Marta Myszak (ZSP Nr 2) otrzymali z rąk dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kępnie Andrzeja Kowalczyka nagrody rzeczowe i upominki ufundowane przez Radę Rodziców ZSP NR 2. Dyrektor i wicedyrektor szkoły złożyli również podziękowania jury za wnikliwą analizę prac oraz polonistom za przygotowanie uczniów do konkursu.