„Nad przepaścią” – spektakl profilaktyczny

Dorota Tokarek, 19 marca 2019

Krakowska Grupa Artystyczna INSPIRACJA w dniu 19 marca br. przygotowała dla młodzieży Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kępnie spektakl profilaktyczny o tematyce uzależnień oraz szkodliwości używek „Nad przepaścią”.

Bohaterkami programu były przyjaciółki, które łączyła pasja wspinaczki sportowej. Hobby, któremu się oddają wymaga lojalności wobec partnera, zaufania do drugiej osoby i odpowiedzialności. W pewnym momencie wartości te zostały poddane ciężkiej próbie, wynikającej z zafascynowania „luzackim” stylem życia, z atrybutami pozornej wolności w postaci używek i „wspomagaczy” różnego rodzaju. W efekcie powstała prosta, ale wyrazista historia o dużym ładunku emocjonalnym, łatwo przemawiająca do młodych ludzi. Jednak jej sens nie sprowadza się do pokazania procesu upadku dziewczyny. Wprost przeciwnie – to opowieść o konieczności stawiania sobie życiowych celów i dążeniu do nich, opowieść o potrzebie pasji i konsekwencji niezbędnej do realizacji swoich marzeń.

Obecnie styl życia lansowany przez media i wymuszany przez rówieśniczą presję sprawia, że dla wielu młodych ludzi spotkania towarzyskie i zabawa, nieodłącznie kojarzą się z alkoholem i sięganiem po narkotyki. Spektakl, który obejrzeli uczniowie branżowej szkoły I stopnia oraz technikum uświadomił młodzieży konsekwencje takich „eksperymentów”, przedstawił postawy asertywne i zachęcił młodzież do podjęcia wysiłku w sztuce radzenia sobie z problemem używek i ewentualnych nałogów.

Przedsięwzięcie zostało ufundowane przez Radę Rodziców przy ZSP Nr 2 w Kępnie.