AKTUALNOŚCi

Do końca roku szkolnego

0 dni

Wywiadówka za:

wkrótce dni

 

Sukcesy naszych uczniów w finale XXV edycji regionalnego Konkursu Wiedzy z Zakresu BHP w Rolnictwie

WYDARZENIA

 

 

Jan Kokot, 13 czerwca 2019

13 czerwca 2019r. w Zespole Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach odbył się finał jubileuszowej XXV edycji regionalnego Konkursu Wiedzy z Zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Rolnictwie dla uczniów kierunków rolniczych szkół ponadgimnazjalnych z terenu południowej Wielkopolski. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kępnie reprezentowało trzech uczniów uczących się w zawodzie technik agrobiznesu: Alicja Jakubczak z klasy II TB, Paweł Biernat i Maciej Tuszyński z klasy III TA, których przygotowywał Jan Kokot nauczyciel przedmiotów zawodowych w naszej szkole.

Rywalizacja zdominowana była przez męską część społeczności szkolnej, wśród adeptów znajomości zagadnień z zakresu BHP w rolnictwie znalazły się tylko dwie dziewczyny, miedzy innymi uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kępnie. Konkurs składał się z dwóch części – pisemnej w formie testu i praktycznej, podczas której trzyosobowe drużyny wykonywały osiem zadań wymagających znajomości zasad obsługi maszyn i narzędzi stosowanych w rolnictwie. Po części testowej, do ścisłego sześcioosobowego finału, zakwalifikowała się reprezentantka naszej szkoły Alicja Jakubczak, uczennica drugiej klasy technikum ZSP Nr 2 w Kępnie, która uzyskała 17 pkt. na 20 możliwych.

W części praktycznej, na czterech stanowiskach z zestawami maszyn rolniczych trzeba było wyłonić nieprawidłowości i usterki odnoszące się do znajdującego się tam sprzętu rolniczego: przyczepy rolniczej, ciągnika rolniczego i zagregatowanego z nim rozrzutnika obornika, kosiarki rotacyjnej oraz ciągnika rolniczego opryskiwacza zawieszanego. Na kolejnych czterech stanowiskach w pracowniach Zespołu Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach należało wykonać zadania dotyczące m. in: przygotowania drabiny rozstawnej do pracy, postępowania po rozlaniu środków ochrony roślin przed ich zastosowaniem w praktyce oraz przygotowania narzędzi wykorzystywanych w pracy w obejściu gospodarstwa z zastosowaniem właściwych środków ochrony i wyposażenia.

W ścisłym finale, po serii pięciu pytań Alicja Jakubczak z klasy II TB uzyskała 17 pkt. na 25 możliwych i zajęła drugie miejsce. Gratulujemy uzyskanego wyniku, który jest doskonałą prognozą na przyszłość. Alicja może startować w tym konkursie jeszcze w klasie III i IV, a doświadczenie zdobyte w tym roku będzie na pewno procentowało w przyszłości.

Po podsumowaniu klasyfikacji drużynowej, do której zaliczały się również wyniki poszczególnych uczestników z części pisemnej okazało się, że drużyna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kępnie: Alicja Jakubczak z klasy II TB, Paweł Biernat i Maciej Tuszyński z klasy III TA zajęła II miejsce w klasyfikacji drużynowej i zdobyła puchar Prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Jeszcze raz gratulujemy i życzymy sukcesów na przyszłość.