października

Dorota Tokarek

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W CIENIU KORONAWIRUSA

14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów.

To szczególne święto obchodzone jest w Polsce w rocznicę powstania w 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej, czyli pierwszego w Europie ministerstwa oświaty, które zajęło się reformowaniem szkolnictwa w naszym kraju. Dzień Edukacji Narodowej wprowadzono w Polsce w 1982 r. w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

Tegoroczne święto z powodu pandemii COVID-19 i obowiązujących obostrzeń sanitarnych przebiegało zupełnie inaczej od dotychczasowych. Nie było uroczystego apelu z udziałem dyrekcji, pedagogów, pracowników szkoły i uczniów. W dniu poprzedzającym coroczne obchody Dnia Nauczyciela przygotowano w naszej szkole audycję przez radiowęzeł, podczas której głos zabrała dyrektor szkoły Barbara Howis, przedstawiając krótko historię DEN. Następnie Dyrektor podziękowała pedagogom i pracownikom szkoły za to, że wkładają tak wiele trudu i zaangażowania w wychowanie i nauczanie młodzieży, rozwijają ich zainteresowania oraz pasje. Dyrektor szkoły życzyła wszystkim pracownikom oświaty zdrowia, realizacji marzeń, cierpliwości i wytrwałości w kształtowaniu młodego pokolenia.

DEN jest również okazją do nagradzania wyróżniających się nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. W tym roku Nagrodę Starosty otrzymali: Jarosław Dominik, Bogusław Drab, Ewa Jobczyk. Nagrodą Dyrektora uhonorowani zostali nauczyciele: Alicja Bacińska, Renata Burzała, Romana Grycman, Paweł Jakubczyk, Sebastian Jański, Piotr Krymiec, Edyta Liebner, Barbara Mędel, Beata Szymoniak, Jacek Ślak, Edyta Tecław, Dorota Tokarek oraz wszyscy pracownicy szkoły.

W dalszej części audycji słowno-muzycznej młodzież zaprezentowała okolicznościowe piosenki, wiersze i życzenia.