PROFiLAKTYKA

STOP! - HCV

Jolanta Musiał, maj 2015

STOP! HCV to ogólnopolski program edukacyjny, którego celem jest zwiększenie wiedzy na temat zagrożeń i profilaktyki zakażeń wirusem HCV.

Uczniowie podczas prezentacji multimedialnej, projekcji filmu oraz dyskusji dowiedzieli się co to jest HCV, jak można się nim zakazić, jakie mogą być objawy choroby i jak można uchronić się przed zakażeniem.

HCV jest to wirus zapalenia wątroby typu C (zwany cichym zabójcą) powodujący przewlekłą chorobę wątroby WZW C, która nieleczona może prowadzić do marskości oraz rozwoju raka. Wirus ten przenosi się głównie przez krew, a objawy zakażenia często bardzo długo są niewidoczne.

KAŻDY MOŻE BYĆ ZAKAŻONY, GDYŻ SYTUACJE, W TRAKCIE KTÓRYCH MOŻE DOJŚĆ DO ZAKAŻENIA, SA POWSZECHNE.

WCZESNE WYKRYCIE CHOROBY TO WIĘKSZA SZANSA NA WYLECZENIE.

ZRÓB TEST !!!

DO WYKRYCIA ZAKAŻENIA” WZW C” WYSTARCZY JEDNO BADANIE KRWI -TEST NA OBECNOŚĆ PRZECIWCIAŁ ANTY-HCV

Program został przeprowadzony w klasach: 1d, 2d, 3d, 3f Program prowadziła Jolanta Musiał.