PROFiLAKTYKA

Programy profilaktyczne zrealizowane w roku szkolnym 2016/2017

Anna Matysiak, czerwiec 2017

STOP! HCV to ogólnopolski program edukacyjny, którego celem jest zwiększenie wiedzy na temat zagrożeń i profilaktyki zakażeń wirusem HCV. HCV jest to wirus zapalenia wątroby typu C (zwany cichym zabójcą) powodujący przewlekłą chorobę wątroby WZW C, która nieleczona może prowadzić do marskości oraz rozwoju raka.

Uczennice naszej szkoły podczas prezentacji multimedialnej, projekcji filmu oraz dyskusji dowiedziały się co to jest HCV, jak można się nim zakazić, jakie mogą być objawy choroby i jak można uchronić się przed zakażeniem.

Program został przeprowadzony w klasach: 1b,1d,1f,ITA,ITB,IITB. Program prowadziła Anna Matysiak.

"Wybierz Życie - Pierwszy Krok" to program edukacyjny, zwiększający poziom wiedzy na temat profilaktyki raka szyjki macicy i roli wirusa HPV w jego powstawaniu. Uczennice dowiedziały się:- jakie czynniki zwiększają ryzyko rozwoju raka szyjki macicy,- poznały dane epidemiologiczne na temat zapadalności i umieralności na raka szyjki macicy, -potrafiły wymienić objawy świadczące o zakażeniu wirusem HPV, - poznały działania profilaktyczne ograniczające ryzyko rozwoju raka szyjki macicy i zakażenia wirusem HPV. Uczennice otrzymały na zakończenie zakładki oraz składanki dla rodziców dotyczące raka macicy. Program został przeprowadzony w klasach: 1d,ITA,IITB,3b,3d,3e. Program prowadziła Anna Matysiak. .