TECHNIK
AGROBIZNESU
W ostatnim czasie odnotowuje się duże zainteresowanie agrobiznesem. Ludzie zaczynają doceniać zdrowe, ekologiczne jedzenie, co sprzyja poszerzaniu swoich umiejętności, a także przybliża do wizji potencjalnie wysokich zarobków w przypadku przedsiębiorców związanych z rolnictwem.
Wiele osób wybiera odpoczynek za miastem, docenia spokój, świeże powietrze, bliskość zwierząt i natury. W tym przypadku otwiera się nowa furtka dla kategorii w biznesie, jaką staje się produkcja ekologiczna. Nacisk na świeże warzywa i owoce, wiejski nabiał może stać się nierozerwalnym elementem polskiej kultury oraz tradycji. Warto te elementy wykorzystać jako integralne części swojego własnego biznesu.
Czego się nauczysz:
Perspektywy i możliwości zatrudnienia:
Przykładowe przedmioty zawodowe:
Dlaczego technik agrobiznesu staje się zawodem przyszłości? W związku z członkostwem Polski w Unii Europejskiej branża okołorolnicza potrzebuje wykształconej kadry. Po wejściu do Unii dochody rolników wzrosły o ponad 80%, a zarobki w rolnictwie są o prawie 10% wyższe od średniej krajowej. Ucząc się zawodu technika agrobiznesu masz szansę wykonywać zawód, w który zarobki są wyższe od innych. Wykształconych techników z nowymi pomysłami na branżę związaną z produkcją i przetwarzaniem żywności powinno być coraz więcej. Czy tak się stanie to zależy również od Ciebie. Jeśli rolnictwo, jego otoczenie oraz szeroko rozumiana ekologia jest Ci bliskie i chciałbyś zdobywać nowe kompetencje to nauka w zawodzie technik agrobiznesu da Tobie wiele satysfakcji. Dodatkową szansą własnego rozwoju są możliwości wyjazdu na praktyki zagraniczne, targi i wystawy branżowe.
W trakcie nauki przystąpisz do dwóch egzaminów w tzw. kwalifikacjach, a są nimi: ROL.04. Prowadzenie produkcji rolniczej (egzamin pod koniec I półrocza klasy III) i ROL.05. Organizacja i prowadzenie przedsiębiorstwa w agrobiznesie (egzamin pod koniec I półrocza klasy V).