XXIV Festiwal Piosenki Religijnej i Refleksyjnej

Sebastian Szewczuk, 8 kwietnia 2017

XXIV Przegląd rozpoczął się 8 kwietnia o godzinie 13:00 w sali widowiskowej Centrum Kultury w Sycowie. Tegoroczna edycja okazała się prawdziwym rekordem uczestników oraz sporym wyzwaniem dla organizatorów. Wydarzenie, które miało charakter imprezy otwartej przeznaczone było dla solistów i amatorskich zespołów wokalnych, wokalno-instrumentalnych z wyjątkiem chórów.

Honorowy patronat nad festiwalem objął: Burmistrz Miasta i Gminy Syców - Sławomir Kapica oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Cezary Przybylski. Patronat medialny objęła Gazeta Sycowska, TELEWIZJA INTERNETOWA DOM JÓZEFA – z diecezji kaliskiej, Radio Rodzina z Kalisza. W tegorocznej edycji przybyli uczestnicy z różnych zakątków Polski, z powiatów: jarocińskiego, konińskiego, kaliskiego, ostrowskiego, pleszewskiego, oleśnickiego, kępińskiego, świdnickiego czy wrocławskiego - łącznie to ponad 205 uczestników. Inicjatorem i założycielem tego festiwalu jest Kazimierz Cichoń, który był również przewodniczącym jury. W skład jury znaleźli się również: Dyrektor Przedszkola Sióstr Urszulanek im. Aniołów Stróżów s. Katarzyna Basińska, Adam Kocjan – Prezes Towarzystwa Miłośników Sycowa, jeden z wcześniejszych organizatorów Festiwalu Religijnego - muzyk, Mieczysław Durzyński – pedagog, specjalista od gry na kontrabasie, muzyk, członek zespołu Sycowiacy.

Jury w ocenie uczestników brało pod uwagę takie elementy występu jak: dobór repertuaru zgodnie z regulaminem, wartość artystyczną kompozycji i tekstu, aranżacje, technikę wykonania, dykcję, stylistykę, ogólny wyraz artystyczny.

Z racji dużej ilości zgłoszeń cały festiwal podzielony był na dwie części i cztery kategorie: Część I: Solista/solistka w kategorii dziecięcej (przedszkole, szkoły podstawowe; zespół dziecięcy (przedszkola, szkoły podstawowe); Część II: Solista/solistka w kategorii młodzieżowej (gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne), zespół młodzieżowy (gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne).

Organizatorem 24. Festiwalu Piosenki Religijnej i Refleksyjnej było Centrum Kultury w Sycowie. Partnerzy wydarzenia: Urząd Miasta i Gminy Syców, Muzeum Regionalne w Sycowie.

Naszą szkołę reprezentował zespół The Blue, stworzony specjalnie na tę okazję przez naszych uczniów. W skład zespołu weszli uczniowie: Julia Nowak (I TA) – śpiew, Aleksandra Górecka (I TB) – śpiew, Paweł Kloska (1 a) – gitara akustyczna. Uczniowie zaprezentowali utwór „Wiara czyni cuda” i na tyle zdobyli sobie przychylność jury, że uzyskali wyróżnienie w kategorii „zespół młodzieżowy”. Dodatkowo zasłużyli sobie na uznanie przez fakt, że próby w tym składzie odbyły się przez zaledwie około 5 godzin. Cechą wspólną naszych artystów jest nie tylko widoczny talent, ale również umiejętność pracy w grupie i dostosowanie się wymogów jaki kładzie kształt formacji. Oficjalnie zostaliśmy ze sceny zaproszeni na jubileuszowy - 25 Festiwal Piosenki Religijnej i Refleksyjnej, przez prowadzącego p. Pawła Adamczyka.

Dumnym opiekunem The Blue z ramienia szkoły był p. Sebastian Szewczuk