AKTUALNOŚCi

Do końca roku szkolnego

0 dni

Wywiadówka za:

wkrótce dni

 

Uczniowie ZSP Nr 2 na Narodowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych 2019

WYDARZENIA

 

 

Jan Kokot, 17 maja 2019

W dniu 17 maja grupa młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kępnie wyjechała na wycieczkę dydaktyczną na Narodową Wystawę Zwierząt Hodowlanych 2019, która przez trzy dni odbywała się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W wyciecze uczestniczyli uczniowie z klasy I i II TB w zawodzie technik agrobiznesu oraz 2f i 3f w zawodzie rolnik. Do niedzieli można było zobaczyć prawie 200 sztuk bydła mlecznego, 100 sztuk bydła mięsnego, ponad 150 owiec i kóz, około 500 królików, 150 szynszyli, a nawet ślimaki winniczki i pisklęta strusi. Nie zabrakło także kur, indyków, przepiórek, kaczek, a nawet gęsi. Była to niepowtarzalna okazja, by dokładnie poznać te zwierzęta, których na co dzień nie spotkamy w każdym gospodarstwie na wsi. Udział w zwiedzaniu samej Wystawy był bezpłatny. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem wszystkich zwiedzających, zwłaszcza wśród najmłodszych. Można było zauważyć wiele grup młodzieży szkolnej, a nawet przedszkolaków, dla których była to jedyna okazja, by zobaczyć z bliska zwierzęta hodowlane, mieszkające na wsi. Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych to trzydniowe święto, na którym najlepsi polscy hodowcy prezentują swoje zwierzęta, a producenci i dystrybutorzy sprzętu i wyposażenia budynków pokazują hodowcom i wszystkim zwiedzającym najnowszą technologię i rozwiązania wykorzystywane w rolnictwie, czy chowie zwierząt. Wystawie przyświeca również idea zdrowego żywienia, w której zawiera się jedzenie dobrze przyrządzonego mięsa wieprzowego, wołowego i drobiowego od polskich producentów, na specjalnych stoiskach zorganizowanych w strefie degustacyjnej Wystawy Ras Rodzimych na placu św. Marka, centralnym placu MTP. Wielką gratką była także możliwość zobaczenia na żywo ambulansu dla zwierząt, który zaprezentował Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. W piątek, podczas wystawy, można było wziąć udział między innymi w ocenie:

  • koni rasy małopolskiej, wielkopolskiej, śląskiej, huculskiej, arden polski, polskiego konia szlachetnego półkrwi, ras zimnokrwistych oraz kuców (organizator: Polski Związek Hodowców Koni i Polskie Towarzystwo Kuce Szetlandzkie),
  • bydła ras mlecznych, na której wybrano superczempionów w trzech kategoriach (organizator: Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka),
  • bydła ras mięsnych (organizator: Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego),
  • owiec i kóz (organizator: Polski Związek Owczarski),
  • zwierząt futerkowych (organizator: Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt),
  • drobiu (organizator: Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza),
  • poszczególnych gatunków ras rodzimych (organizator: Instytut Zootechniki PIB), w tym: bydła rasy polskiej czarno-białej, polskiej czerwonej i białogrzbietej, koni sokólskich, sztumskich, rasy huculskiej, konik polski, owiec m.in.: rasy wielkopolskiej, pomorskiej, olkuskiej, kamienieckiej, polskiej owcy pogórza, cakla podhalańskiego, polskiej owcy górskiej, świniarki, wrzosówki, kóz m.in. rasy karpackiej, polskiej barwnej i białej uszlachetnionej, kur m.in. rasy zielononóżka i żółtonóżka kurpatwiana.

Po zwiedzaniu Narodowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych udaliśmy się na spacer na Stare Miasto i Rynek w Poznaniu, podczas którego mieliśmy okazję zobaczyć zabytki naszej stolicy województwa. Następnie pełni wrażeń wróciliśmy pociągiem do Kępna.

Opiekunami uczniów na wyciecze byli Renata Burzała i Jan Kokot, nauczyciele w ZSP Nr 2 w Kępnie.